mx volley blog


Zbyt mało snu oraz nieodpowiednie żywienie zwiększają ryzyko urazów i kontuzji

Prawidłowe żywienie oraz odpowiedni czas snu redukują ryzyko urazów i kontuzji o ponad 60%.

Do takich wniosków doszli naukowcy badający kilkuset młodych, wyczynowych sportowców.

 

U osób, które z sumiennością podchodziły do regeneracji i spały minimum 8 godzin kontuzje i urazy zostały zredukowane o 61%.

To dużo, bardzo dużo. Obrazuje to jak potężną korzyść niesie sen, czyli jedna z podstawowych, fizjologicznych czynności oraz fundamentalny czynnik gwarantujący prawidłową regenerację.

 

Dieta, w której skład wchodziły produkty nieprzetworzone i niskoprzetworzone takie jak m. in. warzywa, owoce i ryby, a wykluczone zostały produkty wysoko – przetworzone zmniejszyły występowanie urazów oraz kontuzji o 64%!

Ten wynik stanowi clou omawianych badań. To w jaki sposób żywi się sportowiec (zarówno ten uprawiający sport zawodowo oraz amator) w pewnym sensie stanowi czynnik decydujący o tym czy uraz się pojawi czy też nie.

 

Ale zaraz.. ktoś powie „sypiam po 6 godzin, żywię się w barach szybkiej obsługi, trenuje 5 dni w tygodniu i mam się świetnie.”

Przede wszystkim im młodszy wiek, tym większa tolerancja na czynniki „patologiczne”. Po drugie „mam się świetnie” może stać się jeszcze bardziej świetne, gdy zmienione zostaną podstawowe nawyki żywieniowe.

Oczywiście, że pozostaje kwestia indywidualizmu i każda osoba potrzebuje czegoś innego. Jasne jest, iż niektórzy mogą sypiać po 5-6h, a pomimo tego cieszą się pełnią zdrowia. Lecz nie można mówić o takich przykładach jak o regule. Podobnie jest z tymi, którzy upodobali sobie stołowanie w „fast-foodach”.

 

Ponadto należy pamiętać o innych czynnikach, które w dużej mierze warunkują zdrowie. Ot chociażby nawodnienie, stosowanie odpowiednich czynności około-treningowych, dbanie o komfort psychiczny zwłaszcza w czasie treningów itd.

 

Pewne jest jednak to, iż ranga żywienia i regeneracji, której największym i najważniejszą składową jest sen (niezastąpiony w żaden sposób) w dalszym ciągu jest bagatelizowana przez gro sportowców (nie tylko amatorów).

Pozytywnym zjawiskiem, który sieje optymizm jest fakt, że świadomość wspomnianych czynników nieustannie rośnie i z tego należy się  cieszyć.

 

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł skłoni do refleksji chociaż 1% tych, którzy go przeczytają! 🙂

MXvolley

 

Referencje: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.12735

Newsletter zapisz się!

Będziemy Cię informować o promocjach,
wyprzedażach i ofertach specjalnych.

MXvolley 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe katowice

0
Koszyk