mx volley blog


Długa podróż przed zawodami? Koniecznie zastosuj te wskazówki!

Bardzo często spotkać można sytuację, kiedy sportowcy spędzają długie chwile jadąc do miejsca, gdzie rozgrywane są zawody.
Zjawisko to uwydatnione jest zwłaszcza pośród amatorów, którzy często przejechać muszą „pół Polski”, aby znaleźć się na turnieju. Zawodowcy zazwyczaj wyjeżdżają dzień wcześniej,a ponadto są pod opieką specjalistów, którzy prowadzą odpowiednie czynności przed, w trakcie oraz po podróży, które niwelują negatywne skutki długiej jazdy.

Nie trzeba być wybitnym fizjologiem lub innym specjalistą ludzkiego ciała, aby wiedzieć (a przynajmniej przypuszczać), że długotrwałe przebywanie w jednej pozycji lub w sytuacji, kiedy aktywność jest mocno ograniczona może skończyć się conajmniej nieprzyjemnie – zwłaszcza kiedy po wspomnianej bezczynności planowana jest aktywność fizyczna, gdzie dominują ruchy eksplozywne, zrywy i zmiany kierunku ruchu. Warto zaznaczyć, iż np. podróż 6-godzinna może niekorzystnie ingerować na organizm człowieka nawet przez 2-3 dni.

Ok, to fakty – ale jak sobie pomóc i nie tylko przetrwać podróż ale nie pozwolić, aby negatywne czynniki bezruchu wpłynęły na ciało?

Przygotowanie do opisywanej sytuacji zawrzeć można w 3 krokach:


Proste wskazówki, które opisywane są w artykule nie wymagają kontroli specjalistów, a mogą przyczynić się do bardzo pozytywnych objawów, a co najważniejsze – zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże wam przetrwać długie podróże, dzięki temu rozgrywać zawody na wysokim poziomie!

 

 

 

 

Referencje: https://journals.lww.com/nsca-scj/Fulltext/2017/08000/Managing_Performance_Throughout_Periods_of_Travel.4.aspx

Newsletter zapisz się!

Będziemy Cię informować o promocjach,
wyprzedażach i ofertach specjalnych.

MXvolley 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony internetowe katowice

0
Koszyk